Obsah
ToggleČo sú 2 % z dani z príjmov?
Ide o finančné prostriedky, o ktorých môžete rozhodnúť vy sami komu ich darujete (neziskové organizácie, občianske združenia, nadácie, …) . V prípade, že tak neurobíte automaticky sa odvedú do štátneho rozpočtu.
Kto môže darovať 2 % z dani z príjmov?
Darovať môže každý daňovník SR (FO alebo PO), ktorému v príslušnom zdaňovacom období vyšla povinnosť platiť daň z príjmu. Ten však musí spĺňať podmienky uvedené v Zákone o daniach z príjmov (595/2003 Zz). Darca je povinný jednoznačne a zrozumiteľne identifikovať príjemcu 2%.
Komu môžeme darovať 2% z dani z príjmov?
Adresátom môže byť len registrovaný prijímateľ. Zoznam eviduje Notárska komora SR, ktorá je povinná tento zoznam zverejniť najneskôr do 15.januára. V zozname uvádza všetky potrebné údaje o tej ktorej organizácií, ktoré je potrebné uviesť v daňovom priznaní.
Najčastejšie chyby pri darovaní 2% dani z príjmov
- Daňovník podá Vyhlásenie a Potvrdenie o zaplatení dane na starých, neštruktúrovaných vzoroch. Aktuálne vzory nájdete na stránkach finančnej správy SR.
- K samostatnému Vyhláseniu nepredloží Potvrdenie o zaplatení dane, ktoré musí byť prílohou Vyhlásenia.
- Nesprávne vyplní „Dátum zaplatenia dane“ (r. 14 v samostatnom vyhlásení). Ten musí byť vyplnený v zmysle poznámky pre vyplnenie tohto riadku vyhlásenia.
- Nesprávne vyplní IČO prijímateľav samostatnom vyhlásení. IČO prijímateľa sa zarovnáva sprava a ak obsahuje menej ako 12 číslic, nepoužité polia ostávajú prázdne. Do položky IČO sa vpisujú len číselné znaky zhodné s tými, ktoré sú uvedené v zozname prijímateľov Notárskej komory. Nevpisujú sa teda žiadne iné znaky, ako napr. lomítko a pod.
- Prijímateľ sa nenachádza v aktuálnom zozname prijímateľov pre daný rok. Daňovník (poskytovateľ) môže vo vyhlásení uviesť len prijímateľa, ktorý sa nachádza v aktuálnom zozname Notárskej komory SR. V prípade, že nebude vo vyhlásení uvedený aktuálny prijímateľ, zaniká daňovníkovi priamo zo zákona nárok na poukázanie % podielu zaplatenej dane ním určenému prijímateľovi.
- Nečitateľne vyplnené Vyhlásenie.
- Nesprávne uvedené identifikačné a adresné údaje poskytovateľa a identifikačné a adresné údaje prijímateľa.
- Nedodržanie termínu podania. Daňové priznanie, ktoré obsahuje Vyhlásenie, musí byť podané v zákonnej, resp. predĺženej lehote na podanie daňového priznania a samostatné Vyhlásenie v lehote do 30. 4. 2025.
- Daňovník nesprávne vyčíslil sumu % podielu dane.
- Daňovník nepredložil Potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti. Ak totiž daňovník chce poukázať až 3 % zaplatenej dane, musí predložiť správcovi dane spolu s Vyhlásením aj písomné Potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti, ktorým potvrdí, že v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, vykonával dobrovoľnícku činnosť počas najmenej 40 hodín.